Taika reform

Taika reformid olid kogum õigusalaseid tekste, mille kehtestas keiser Kōtoku (孝徳天皇, Kōtoku tennō) aastal 645. Need kirjutati lühikese aja jooksul peale prints Shōtoku surma ja võimul olnud Soga klanni (蘇我氏 Soga no uji) lüüasaamist ning nad olid Jaapanit ühendavaks jõuks. Kunstis märkisid reformid ka Asuka perioodi lõppu ja Hakuhō perioodi algust.[1][2] Kroonprints Naka no Ōe (hilisem keiser Tenji), Nakatomi no Kamatari ja keiser Kōtoku alustasid ühiselt reformide üksikasjade täpsustamist. Seejärel kuulutas keiser Kōtoku välja "Taika" (大化) ehk "Suure reformi" ajastu.

Reform algas maareformiga, mis põhines Tangi Hiina konfutsianistlikel ideedel ja filosoofial, kuid reformide tegelik eesmärk oli saavutada suurem tsentraliseeritus ja suurendada keiserliku õukonna võimu, mis põhines ka Hiina valitsusstruktuuril. Hiinasse saadeti saadikuid õppima kõike alates Hiina kirjutamissüsteemist, kirjandusest, religioonist ja arhitektuurist ning lõpetades toitumisharjumustega. Reformide mõju on näha ka tänapäeva Jaapani ühiskonnas.

  1. Fred S. Kleiner, Christin J. Mamiya (2005). Gardner's art through the ages. Belmont, CA: Thomson/Wadsworth. Lk 222. ISBN 0-534-64095-8.
  2. Rowthorne, Chris (2003). Lonely Planet Japan. Hawthorn: Lonely Planet Publications. Lk 34. ISBN 1-74059-162-3.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy